Blog o zdraví a životě

17.01.2021

Zdraví je bezesporu to nejcenější, co v životě máme. Zdraví často vnímáme jako samozřejmost a jeho skutečnou hodnotu si příliš neuvědomujeme. Ačkoliv si častokrát vzájemně zdraví, štěstí a spokojenost při různých příležitostech přejeme, zdá se mi, že pojem zdraví používáme spíše jako frázi či formální přání. Možná tedy stojí za to, se zamyslet nad tím, co pro nás vlastně zdraví znamená. Co je zdraví. Uvědomit si, že naše pocity a emoce nás často přemůžou, že nás často ovlivňuje stres, že máme hlavou plnou myšlenek, že se nedokážeme zastavit, uvolnit se a být jen tak., v tichu a klidu uvnitř sebe. Uvědomit si, že emoce a způsob myšlení ovlivňuje naše zdraví i náš spokojený život.  Máme tedy své zdraví ve svých rukou a sami můžeme svůj život měnit a tím rozvíjet plné síly zdraví, které jsou v našem těle vždy přítomné.

Zdraví = duševní zdraví + mentální zdraví + fyzické zdraví

Co naše emoce ?

Potlačené či nevyvážené emoce ovlivňují naše zdraví. Emoční zdraví je tedy o schopnosti umět proživat a projevovat své emoce. Umět udržovat své emoce v rovnováze, uvědomovat si své emoce, rozvíjet schopnosti empatie, sdílení, naladění se a pochopení. Umět proživat a prociťovat emoce lásky, vděčnosti a udržovat si v životě naději a víru, které posilují sebedůvěru, sílu, odvahu a pevnou vůli, jež jsou tak důležité pro to, abychom nelpěli na tom, co je potřeba nechat jít.

Ztraceni ve své mysli...

Mentální zdraví je o schopnostech spojených s naší myslí. Je pro nás důležité naučit mysl soustředěné pozornosti, uvolněnosti, zbavit mysl rozptýlenosti a schopnosti řešit, hodnotit, a vytvářet konflikty. Stres pochází z našeho způsobu myšlení, a stres nepochybně ovlivňuje naše zdraví. Chceme-li se cítit v pohodě, uvolněně a chceme-li zvládat i ty obtížné situace v životě, vše se odvíjí od toho, v jakém stavu se nachází naše mysl. Je-li přehlcená, rozptýlená, neschopná se soustředit, bude vždy reagovat a vytvářet kontlikt a nepohodu. 

Je-li klidná, uvolněná, soustředěná, umí-li pozorovat a vytvářet si nadhled - dokáže i v té krajní situaci udržovat nadhled a rovnováhu. Mysl je něco jako sval, a dá se tedy trénovat. A tak určitě stojí za to ji opět věnovat svou cennou pozornost.

Bolest jako informace.

Do třetice jde o naše fyzické zdraví. Pečovat o tělo, nejen na jeho povrchu. Dopřát mu odpočinek, péči a laskavou pozornost. Zdravý pohyb, procházku v přírodě, dobrou a vyváženou stravu, dostatek tekutin a kvalitní péče. Možná je čas se zamyslet i nad tím, co jíme, co dýcháme, čím pečujeme o své tělo, co svému tělu dopřáváme, a čím mu škodíme. Možná, že je ten správný čas začít se svým tělem více komunikovat, vnímat, zda-li jsme v těle uvolnění nebo kde cítíme naopak napěti.

Jak se říká, ve zdravém těle je zdravý duch. Zdravé a uvolněné tělo, skrze které mohou proudit naše vyvážené emoce, a skrze které se ve tvoření života projevuje svobodný duch.

Zdraví je tedy vyjádřením naší životní pohody a spokojenosti, vděčnosti, se kterou umíme proživat radost ze života každý den, do kterého se probouzíme. Kdy dokážeme žit v přítomnosti, a kdy dokážeme věnovat právě tomu co děláme naši plnou pozornost. Tehdy se mohou síly zdraví v našem těle plně projevit. 


 Co na mém blogu najdete?

  • Sdílení zkušeností
  • Jednotlivé tipy pro podporu zdraví
  • Esenciální oleje - sdílení, užívání, recepty, aromaterapie
  • Péče o pleť a pokožku
  • Zdravé emoce
  • Mentální hygiena aneb jak na uvolnění mysli
  • Pohyb jako aktivní relaxace

Věřím, že Vám bude tento blog  inspirací, pomocným slovem, průvodcem ...