LEMON - bez citronu ani ránu!

19.01.2021

První z řady esenciálních olejů ze základního balíčku, o kterém bych chtěla sdílet  je LEMON. Proč jsem si vybrala jako první příspěvek právě tento olej? Jednoznačně proto, že ho používám nejvíc, dá se říci, že patří do každodenní rutiny mého dne. Proč? Jedním slovem - je to čistič, který používám úplně ke všemu. Samozřejmě v první řadě pro sebe, za druhé v kuchyni, za třetí při vaření, za čtvrté při úklidu a tak bych mohla pokračovat dál a dál... 

Teplý nápoj, klid a pohoda

Když řeknu, že citron a jeho vlastnosti a účinky všichni známe, tak se určitě nebudu mýlit. Pokud se necítíme příliš dobře, uvaříme si teplý čaj, přidáme med a citron. Víme, že je zdrojem důležitých látek a prvků, které nás podpoří a posílí. Rovněž výborně ochutí ostatní nápoje a dodá jim potřebné látky pro podporu zdraví. Víme, že obsahuje také velké množství antioxidantů, tedy látek velmi prospěšných pro naše zdraví.

Osvěží prostor, unavenou mysl, posílí koncentraci

Lemon obsahuje rovněž mnoho důležitých látek a prvků, které působí a podporují zdraví a zdravou imunitu. Jeho vůně je velmi osvěžující a máte pocit, že je i velmi očistná. Unavenou mysl osvěží a dodá ji nový impuls pro koncentraci a unavenou paměť, jako když se z nevyvětraného prostoru ocitnete na čerstvém vzduchu. Výborný pomocník při učení. Můžete inhalovat z lahvičky nebo difuzéru nebo si ho přidat do láhve s vodou s rozprašovačem jako osvěžovač vzduchu. Výborně působí a dodá novou energii v kombinaci s Mátou.

Dle vědeckých studií Lemon EO: významně zvyšuje úroveň pozornosti, soustředění,  náladu a paměť studentů během procesu učení. Vdechování Lemon EO má antistresové účinky a rovněž  inhalace citronu EO snižuje intenzitu nevolnosti .

V kuchyni jako skvělý pomocník

V kuchyni rádi udržujeme čistotu. Citron můžete použít pro ochucení při pečení i vaření. Výborně dodá vyjímečnou chuť lineckému pečivu, bílému jogurtu, dochutí polévky i zeleninové a ovocné saláty. Nejen, že výborně dochutí, ale dodá jídlu potřebné živiny i prvky pro podporu zdraví.

Zároveň pomáhá při očištění povrchů při vaření. Kapka Lemonu pomáhá odstranit mastné povrchy, vyčistí dřevěná prkénka a povrchy při zpracování masa, ale také jej mohu použít pro očištění masa a potravin od škodlivých vlivů.

Výborně odstraní z povrchu pozůstatky z lepící pásky, žvýkačky či jiných pozůstatků různých lepivých materiálů, se kterými si nevíme rady. Určitě vyzkoušejte a budete překvapení.

Pomáhá udržovat čisté prostředí na toaletě i v koupelně. Lze ho přidat i do pracích prášků nejen pro vůni, ale i pro čistotu prádla. Lze přidat na tampón a dát do sušičky pro provonění a svěžest prádla, výborné v kombinaci s Levandulí.

V péči o úklid domácnosti skvělý při očistu podlahy v kombinaci s koncentrovaným přípravkem UNIVERZÁLNÍM ČISTIČEM Thieves Household Cleaner od Young Living .

Péče o pleť a pokožku

Výborný pomocník problematické mastné pleti a akné, neboť vyrovnává funkci tukových žláz. Zároveň krásně pročistí pokožku. Je fotosenzitivní, takže pozor po aplikaci, nevystavovat pokožku na slunce. Lze ho tedy přidat do krémů, či do vody pro očištění pleti. Má schopnost společně s Levandulí projasnit a osvěžit pleť.

Výborně působí i v ústní dutině, pro podporu zdravých dásní a čistotu ústní dutiny. Je obsažen i v zubních pastách od Young Living. Výborně pomáhá při různých poraněních v ústní dutině, vyčistí a zahojí, a věřte, že to jde fakt velmi rychle.

Ráda Lemon používám i pro očistu rukou, pokud nemám možnost si ruce omýt. Pro své vlastnosti je tedy výborným pomocníkem pro čistotu a osobní hygienu.

Také mi velmi pomáhá v začátcích při různých potížích krku a ústní dutiny. Je dobré to zkusit a myslím, že budete překvapeni.

Také je vhodným doplňkem při celulitidě a redukci váhy. Stejně jako většina citrusů, dobře působí v kombinaci s Mátou, Grapefruitem.

Kombinace s ostatními esenciálními oleji

Výborně doplňuje směs Stress away, rovněž ze základního balíčku, dodává pocity spojené s klidem, rovnováhou a osvěžením mysli, podporuje relaxaci a nechává pamět a mysl svěží a přesto volnou.

Stejně se krásně kombinuje s Levandulí pro podporu zdravé pletí.

Výborný v kombinaci s Mátou pro dodání energie při vyčerpání. V této kombinaci pomáhá např. při jarní očistě.

Obecně jsou všechny citrusy dobrými pomocníky při pocitech spojených se sklíčeností, neboť podporují pocity radosti a štěstí.

A tak by se o citronu mohlo psát dál a dál, protože je to právě každodenní praxe, která Vás učí a dává Vám nové zkušenosti, které můžeme společně sdílet. Přeji Vám tedy šťastný start s Lemonem a těším se na vaše zkušenosti i sdílení.

Zajímavý odkaz na vědecké studie o účincích EO, věnovaný citrusovým esenciálním olejům: