PEPPERMINT - tak to je síla!

20.01.2021

MÁTU známe snad všichni. Je to bylinka, kterou má mnoho z nás na zahradě, a také ji často používáme k ochucení nápojů, do čajů pravděpodobně nejvíce při nevolnosti. Čerstvě utržený lístek máty, který jemně promneme v prstech má velmi příjemnou osvěžující vůni.

Esenciální olej z máty Vás při prvním přivonění úplně zaskočí a první, co slyším u klientů je - to je ale síla!  A je to opravdu tak. Na mátě si plně uvědomíte co je to koncentrace esenciálního oleje. Na intenzitě této vůně si uvědomíte to množství rostlin, které právě držíte v 15 ml lahvičce. Jen pro zajímavost Jedna 15 ml lahvička esenciálního oleje Peppermint je vyrobena destilací parou přibližně 0,45 kg lístků a kvetoucích špiček máty peprné.  Takže z 1 kapky uvaříte přibližně 25 šálků teplého nápoje. A když jsme u těch čísel, z 1 lahvičky o objemu 15 ml získáte přibližně 250 kapek. A tak Vás 1 kapka EO Peppermintu přijde na  2,80 Kč. To je méně, než si koupit čaj.

Esenciální olej Peppermint, je dalším z řady esenciálních olejů, o kterých bychom mohli říci, že má univerzální použití. A tak teď společně nahlédněme na několik způsobů, jak můžete EO Peppermint zapojit do každého dne.

Unavené svaly, klouby, chodidla a nohy po dlouhé chůzi či cvičení

Výborně ochladí a uleví unaveným chodidlům, svalům i kloubům při větší zátěži.  Složky jako mentol a menthylacetát způsobují při lokálním použití pocity ochlazení. Esenciální olej Peppermint, tak pomáhá při rozšíření cév a zlepšení krevního oběhu unavených nohou. Dochází k tomu v důsledku uvolnění (relaxace) buněk hladkého svalstva v cévních stěnách. Zkuste si do oleje určeného k ředění (např. rostlinný omplex olejů V6 od Young Living) přidat pár kapek esenciálního oleje Peppermint a uvidíte tu velkou úlevu.  Dobře působí i v kombinaci s Tea Tree a Eukalyptem.

Složení:

110 ml kokosového nebo rostlinného komplexu V6

15 kapek Peppermint

15 kapek Tea Tree

10 kapek Eukalyptu


Přírodní klimatizace pro horké dny

Pro mě je to úplně nejlepší způsob, jak se zchladit v letních dnech plných horka. Zejména, pokud musíte třeba dlouho cestovat v autě, a nejste příznivcem klimatizace. V létě pro chladivé účinky Peppermintu aplikujte pod paždí, na zadní část krku, ramena a pod kolena. Mentol v éterickém oleji z máty peprné váže receptory, které poté vysílají do mozku pocity chladu. Takže i když se teplota kůže nemění, mozek si myslí, že ano. 

Výbornná podpora k posílení 3. čakry - Solar Plexus

Solar plexus čakra řídí trávicí systém, včetně žaludku, střev, sleziny, slinivky břišní, jater a žlučníku. Z tohoto důvodu se nerovnováha solárního plexu může v těle projevovat jako zažívací potíže. Pokud trpíte střevními problémy, jako je zácpa, průjem, podrážděný žaludek, poruchy trávení atd., Zkuste přidat do své pitné vody esenciální olej z máty peprné nebo aplikovat lokálně podle potřeby.

Krása a péče

Kdo by si nepřál, dlouhé a zdravě vypadající vlasy. Esenciální  olej z máty peprné jako součást vlasového tonika, do kterého můžete přidat ještě esenciální olej z Citronové trávy, Tea Tree a Rozmarýnu a podpořit ho ješě doplněním vitamínu E. Esenciální olej z máty peprné vzhledem ke svým vlastnostem pomáhá rozšířit cévy  a zvyšuje průtok krve do vlasového folikulu, proto může pomoci stimulovat růst vlasů . Kromě toho má také čisticí vlastnosti, které pomáhají odstranit nečistoty a vyčistit póry. Na vlasy totiž používáme spoustu kosmetiky, která má chemické složení, a tak je tento způsob pro naši pokožku i vlasy velmi podpůrný.

Podle vědeckých studií máta schopnost mírnit bolesti hlavy. Když byly studovány vlastnosti máty při vědeckých studiích bylo zjištěno, že dokáže stimulovat centrum sytosti mozku a dokáže tak potlačit chuť k jídlu. Může tedy pomoci, když se rozhodneme shodit pár kil.

Koncentrace a a bdělost

Start do nového dne s mátou. Pokud se ráno ne a ne probudit, zkuste si inhalovat EO Peppermint, uvidíte jak může být máte ranním a svěžím budíčkem. Dokáže Vám pak po celý den uchovat mentální přesnost. Dle vědeckých studiíí může mentální přesnost zvýšit až o 28%. Proto ji vždy berte s sebou.

Kuchyně a vaření

Do horké čokolády, do různých zeleninových salátů, do nápojů a čajů. Asi tak, jak jsme zvyklí používat mátu, kterou máme ze své zahrádky.