LAVENDER - vyladí všechny tóny!

27.01.2021

LEVANDULE je jedna z mých nejoblíbenějších bylinek. Ona skutečně ladí všechny tóny. Svým vzhledem a barvou přitahuje pozornost, harmonizuje a její vůně je opravdu velmi přitažlivá, jemná, velmi známá a také velmi oblíbená. Její název je odvozen z latinského slova lavare - mýt se.

Záznamy o medicínském a náboženském využití Levandule jsou známe více než 2500 let. Nejstarší záznamy o Levanduli sahají do historie Egypta, kdy byla rovněž využívána při mumifikaci. Jak šel čas, stala se součástí římských koupelí, parfémů i gastronomie. Podle Římanů byly rovněž důležité nejen aromatické vlastnosti Levandule, ale také její antiseptické vlastnosti. Proto byl levandulový olej používán jako všelék i v případě ran souvisejících se ztrátou tkáně.

Levandule tak odolala času a v každém věku si našla své právoplatné místo. Oslovila mnoho kultur a každá kultura či generace objevila její nové možnosti. Levandule je díky tomu rostlinou známou a rozšířenou po celém světě.

Přesto, když si vybavíte Levanduli, určitě se Vám jako první vybaví Francie. Dá se říci, že Francie je dnes kolébkou jejího pěstování a také díky Young Living, zde byl zachován druh Lavandula angustifolia - Levandule pravá. A to je právě to podstatné, co možná o Levanduli nevíte.

Vždycky mě přitahovala levandulová vůně, ale také mě vždy překvapovaly její různé tóny a barvy vůně, které se výrazně odlišovaly. Někdy ostré a výrazné, jindy jemnější až mírně kyselé. Úplně si mě však získala Levandule - resp. esenciální olej od Young Living z Levandule pravé. Až později jsem se dozvěděla, že je velký rozdíl mezi jednotlivými druhy. Proto si nyní jednotlivé druhy blíže přiblížíme. Rozdílnost je v první řadě ve vůni, ale co bylo pro mě opravdu nejdůležitější, byl způsob používání, který je u jednotlivých druhů velmi rozdílný. A to byla pro mě opravdu novinka. Třeba překvapí a obohatí i Vás.

Francie je proslulá jejím pěstováním a všem se nám určitě vybaví krásná pravidelná levandulová pole. Ve Francii můžeme narazit na dva druhy Levandule a je opravdu velmi dobré mezi nimi rozlišovat. Jeden nese označení Lavande - latinský název je Lavandula angustifolia - Levandule pravá, druhý je Lavandin - Lavandula hybrida (hybridní levandule).

Prvním rozdílem při výběru je cena. Levandulový olej získaný z Lavandula angustifolia je nejcennější a také mnohem dražší, zatímco Lavandin je výrazně levnější, a proto je při výrobě běžných kosmetických přípravků nebo osvěžovačů vzduchu používám mnohem častěji. Proto může být levandulový olej zfalšován levnějšími oleji (lavandin). Někdy se také přidávají syntetické produkty, jako je linalyl-acetát.

Druhý rozdíl, na který narazíte je ve vůni. Lavandula angustifolia - Levandule pravá, má mnohem jemnější, příjemnější, lahodnou, harmonickou vůni, přičemž lavandin je mnohem výraznější, ostřejší spíše s kafrovitými barvami vůně. Pokud cestujete, Levandule je vždy dobrou vzpomínkou nebo dárkem, avšak právě proto se častěji setkáváme s levnější variantou Lavandinu, a tak si vůni Lavandinu často zaměňujeme s vůní Levandule.

Levandule je přirozeně rostoucí bylina, kdežto Lavandin je hybridní kultivar. Jaký je v tom rozdíl? Levandule se množí semeny, takže každá rostlina je originální a jedinečná, kdežto Lavandin se množí oddělením části rostliny, vzniká tak clon této rostliny, což znamená, že se jedná o stále stejnou rostlinu. Proto jsou pole s Lavandinem krásně pravidelná a stejnoměrná . To je naše představa o Levanduli. Ve skutečnosti Levandule pravá vytváří nepravidelné keříky, kdy každý je jiný, originální s jedinečnými vlastnostmi.

Proč je Lavandin tak oblíben mezi pěstiteli? Je to dáno tím, že Lavandin roste ve všech podmínkách a dává větší výnosy ( až 100 kg oleje na hektar). Levandule pravá  roste pouze v nadmořských výškách nad 350 m a její výnosy jsou daleko menší (15 kg oleje na hektar).

A poslední a velmi důležitý rozdíl je ve způsobu použití. Každá rostlina má velmi rozdílné chemické složení. Lavandin obsahuje větší množství kafru a není vhodné ho používat přímo na pokožku. Má tedy zcela odlišné vlastnosti od Levandule, a proto je vždy důležité rozlišit, k čemu chceme esenciální olej používat.

Určitě Vám přeji pocítit rozdíl obou druhů, a uvidíte, že se opravdu výrazně odlišují. A teď už pár tipů, jak můžete využít esenciální olej Lavender - tedy Levanduli pravou (Lavandula angustifolia) od Young Living - za mě nejlepší levandulový olej, který jsem kdy měla!!

Skvělá relaxace

Výborně uvolní a podpoří relaxaci, skvělá na kvalitní spánek a krásné sny, ale také ji můžete použít všude tam, kde potřebujete podpořit a využít její zklidňující účinky.

Pro krásu

Skvělá při výrobě vlastních krémů pro krásu a svěžest pokožky a pleti, rozjasňuje a dodá pleti svěží a mladistvý vzhled, zejména pokud cítíte, že je vaše pleť tak trochu unavená. Určitě přidejte tento olej do každodenní péče. Výborně působí např. s Kadidlem. Levandule odstraňuje na pleti červené skrny či zarudnutí, a proto krásně sjednotí a projasní tón vaší pleti. Každý den používám oční i pleťové sérum, které jsem si vyrobila právě z Levandule, Kadidla a Copaiby, v případě pleťového séra jsem nahradila Copaibu esenciálním olejem z Pelargonie. Tyto oleje jsem přidala do rostlinného komplexu lisovaných olejů V6 od Young Living. 

Péče o pokožku

Podpoří poraněnou kůži od odřenin a řezných ran, často ji používám, pokud se někdy při vaření popálím, pěkně podporuje hojení. Ostatně na popálení, i od slunce je výborným pomocníkem.

Při vaření

Příprava letních limonád, skvělá v kombinaci s citronem a medem.

Jako součást vlastních směsí

Svěle doplňuje Clary Sage (Šalvej muškátovou), Ylang Ylang a Muškátový oříšek, výborně ladí s Cedrovým dřevem a Kadidlem, dodá svěžest a čistotu v kombinaci s Mátou, Citronem a Tea Tree.

Věřím, že si Vám esenciální olej Lavender od Young Living získá a věřte, že už nebude chtít jiný!!!