ODKUD POCHÁZEJÍ

Když si představíme celou rostlinu - kořen, stonek, listy, květy a plody, a víme z jaké části rostliny je esenciální olej destilován, můžeme tak představit oblast jeho působení, Tak například destilace z kořenu rostliny nám může pomoci s uzemněním, posiluje pocity spojené s bezpečím a stabilitou.  Destilace z listů může posilovat dýchání, respirační systém, ale také pocity volnosti, možnosti se "znovunadýchnout." Nebo destilace z kůry - např. skořice, kůra chrání strom, olej z kůry stromu nám může dávát podporu a ochranu na fyzické i mentální úrovni. Květy - plody obsahují semena, a tak jejich destilací můžeme podpořit hormonální systém, a jejich vůně pomáhá navodit příjemné povznášející pocity.

Je to však velmi zjednodušený pohled na jejich účinky, který Vám však může rychle navodit představu pro jejich působení.  Esenciální oleje mají specifické širokospektré účinky a vlastnosti a působí na mnoha úrovních našeho bytí.. Na níže uvedeném obrázku vidíte jednoduché znázornění esenciálních olejů  a odkud pocházejí, resp. z jaké části rostliny se destilují.


 Způsoby získávání - extrahování esenciálních olejů

 PARNÍ DESTILACÍ

 LISOVÁNÍ ZA STUDENA

 ODBĚREM PRYSKYŘICE

EXTRAKCE ABSOLUTNÍCH OLEJů

Většina esenciálních olejů se získává parní destilací.

Parní destilací je extrahován olej a zbylou část destilace - květinovou vodu můžete zakoupit např. z Levandule, Rozmarýnu a Šalvěje muškátové.

Většina citrusů se získává lisováním za studena -  Pomeranč, Citron, Bergamot.

Příkladem destilace parou z pryskyříce je Kadidlo, Kopaiva, Myrha, 

Víte, že na výrobu 1 kg jasmínového oleje je potřeba přibližně tisíc kg jasmínu nebo 7,9 milionů čerstvých, nerozvitých květů? Květy se musí sbírat před východem slunce nebo většina vůně vyprchá Pokud se květy pomačkají, jejich kvalita se může také zhoršit.